У світі штучного інтелекту спостерігається зміна цінності, яка переходить від компаній, що розробляють моделі, до додатків, які їх використовують. На початку гонки AI, такі програми, як Perplexity, Replit, Sesame та Abridge, вважалися лише посередниками, які просто використовують технології інших компаній. Ці компанії отримали прізвисько “AI wrappers”, оскільки їх бізнеси будувалися навколо існуючих моделей, розроблених такими гігантами, як OpenAI, Meta та Anthropic.

Проте, з появою надзвичайно ефективних моделей та зростаючою комодитизацією, ситуація змінилася. “Було враження, що єдиний спосіб конкурувати в AI – це залучити сотні мільйонів доларів для попереднього навчання масштабних моделей, які можуть вирішувати будь-які проблеми”, – зазначив Шив Рао, засновник стартапу Abridge. “Дуже швидко люди зрозуміли, що насправді цінність переміщується вгору по ланцюгу.”

Великі компанії вклали мільярди в першу стадію гонки AI, зосередившись на інфраструктурі та моделях. Однак, зараз моделі стають все більш комодитизованими, що зменшує перевагу, яку мали розробники моделей. У той час як вони зосереджувалися на наданні сирих можливостей, компанії-додатки шукали реальні рішення для користувачів.

“[Wrapper] просто означає, що це здається менш продуманим. Це відчуття, що ви просто даєте цю маленьку упаковку навколо того, що було створено. Натомість це означає, що я збираюся зрозуміти проблему клієнта”, – додав партнер Andreessen Horowitz Брайан Кім.

Тепер навіть спосіб, яким розробляються програми в Силіконовій долині, змінюється. Нове поняття “vibe-coding” дозволяє будь-кому створювати програми без спеціальної освіти. “Мені подобається термін vibe-coding, оскільки він вказує на новий спосіб взаємодії з цими системами”, – зазначив Келвін Чін, управляючий партнер E14 Fund. “З часом, коли моделі покращаться, ми побачимо нові види діяльності, такі як vibe-lawyering або vibe-accounting, і будемо більше довіряти цим моделям.”