США стикаються з серйозною загрозою для своїх оборонних можливостей через залежність від рідкоземельних елементів з Китаю. За даними Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), нові експортні обмеження Китаю можуть призвести до дефіциту цих критичних ресурсів для оборонної промисловості США.

На початку цього місяця Китай запровадив експортні обмеження на сім рідкоземельних елементів, необхідних для оборонних, енергетичних і автомобільних технологій, зокрема самарій, гадоліній, тербію, диспрозій, лютецій, скандій та ітрій. Ці обмеження вимагатимуть від китайських компаній отримання спеціальних ліцензій для експорту.

CSIS попереджає, що це може призвести до зупинки експорту, поки Китай налагоджує ліцензійну систему, що, своєю чергою, викличе перебої у постачанні для деяких американських компаній. Згідно з інформацією, вже спостерігається призупинення експорту рідкоземельних елементів з Китаю.

Оскільки Китай контролює більшість світових потужностей з обробки важких рідкоземельних елементів, ці обмеження становлять серйозну загрозу для США, особливо для сектора оборонних технологій. CSIS зазначає, що Сполучені Штати є особливо вразливими в цих постачаннях, оскільки рідкоземельні елементи є критично важливими для багатьох передових оборонних технологій, таких як винищувачі, підводні човни, ракети, системи радіолокації та дрони.

Додатково, Китай включив 16 американських компаній, переважно з оборонної та аерокосмічної галузей, до свого списку експортного контролю, що обмежує їх доступ до «подвійних товарів», у тому числі рідкоземельних елементів.

CSIS попереджає, що якщо контроль Китаю призведе до повного закриття експорту середніх і важких рідкоземельних елементів, США не зможуть заповнити цей дефіцит. У країні наразі не ведеться жодного процесу з виділення важких рідкоземельних елементів, хоча розробка таких можливостей триває.

У 2024 році Міністерство оборони США поставило мету розробити повний ланцюг постачання рідкоземельних елементів, здатний задовольнити всі оборонні потреби країни до 2027 року. Від 2020 року Міністерство оборони зобов’язалося вкласти понад 439 мільйонів доларів у створення внутрішніх ланцюгів постачання та потужностей з обробки важких рідкоземельних елементів.

Однак, згідно з оцінками CSIS, навіть коли ці потужності запрацюють, їх продукція не зможе зрівнятися з китайською, і США все ще будуть далеко від досягнення мети Міністерства оборони щодо незалежного постачання рідкоземельних елементів. CSIS підкреслює, що розробка видобувних і обробних можливостей є тривалим процесом, тому США залишаться в уразливому становищі в найближчому майбутньому.

Президент США Дональд Трамп також веде переговори з Україною про доступ до її родовищ рідкоземельних мінералів, проте виникають питання щодо цінності та доступності цих родовищ.

CSIS закликає США надати фінансову та дипломатичну підтримку для забезпечення успіху цих ініціатив, оскільки нова ліцензійна система Китаю може спонукати інші країни до співпраці з Китаєм для уникнення перебоїв у постачанні рідкоземельних елементів.