Штучний інтелект (ШІ) може суттєво вплинути на 40% робочих місць у світі та поглибити нерівність між країнами, попереджає ООН. Згідно з доповіддю Конференції ООН з торгівлі і розвитку (UNCTAD), ринок ШІ може досягти 4,8 трильйона доларів до 2033 року, що приблизно відповідає економіці Німеччини.

Однак, незважаючи на потенційні вигоди, технологія не є інклюзивною. “Переваги автоматизації на основі ШІ часто сприяють капіталу, а не праці, що може поглибити нерівність і знизити конкурентоспроможність низькооплачуваної праці в країнах, що розвиваються”, – зазначено в звіті.

Проблеми, пов’язані з безробіттям і нерівністю, вже давно хвилюють експертів. Наприклад, Міжнародний валютний фонд (МВФ) попереджав про це більше року тому. За даними Всесвітнього економічного форуму, 41% роботодавців планують скоротити штати в сферах, де ШІ може їх замінити.

Дослідження також вказує на нерівності між країнами: 40% глобальних витрат на дослідження та розвиток у сфері ШІ зосереджені в 100 компаніях, переважно в США та Китаї. Відомі технологічні гіганти, такі як Apple, Nvidia та Microsoft, мають ринкову вартість, що перевищує валовий внутрішній продукт усієї Африки.

Ця домінуюча позиція загрожує поглибити технологічні розриви, залишаючи багато країн у небезпеці відставання. ООН також відзначила, що 118 країн, переважно з Глобального Півдня, не беруть участі у важливих обговореннях щодо управління ШІ.